Co byste měli zkontrolovat u svého vozu předtím, než vyrazíte na dovolenou
Pro váš vůz je dovolená obdobím zvýšené zátěže všech systémů. Dlouhé cesty, těžší náklad, plné obsazení vozidla, horké nebo naopak mrazivé počasí. Chcete-li si být jisti, že vozidlo dojede bezpečně do cíle, dbejte pozornosti v těchto bodech:
- Tlak pneumatik je nutné přizpůsobit nejvyšší celkové hmotnosti vozidla za účelem bezpečnější jízdy, snížení spotřeby a opotřebení pneumatik. Důležité informace lze nalézt v návodu, na vnitřní straně uzávěru palivové nádrže, na sloupku dveří nebo v našem průvodci pro pneumatiky.
- Nepřetěžujte vozidlo nad limity stanovené v dokladech vozidla.
- Zkontrolujte stav povinné bezpečnostní výbavy vozidla
- Zkontrolujte hladinu kapaliny do ostřikovačů a nemrznoucí chladicí směsi.
- Zkontrolujte hladinu oleje a doplňte jej, když je to potřebné.
- Překontrolujte zda svítí všechna světla.
- Proveďte servisní prohlídku před dovolenou pokud by měl servisní interval vypršet v průběhu dovolené.
Jak nejlépe uložit zavazadla do vozidla
Zavazadla by měla být ve vozidle vždy uložena tak, aby v případě prudkého brždění nebo nehody nemohla volně poletovat v prostoru pro cestující.
- Těžké předměty by měly být uloženy přímo na dně zavazadlového prostoru bezprostředně za opěradlem.
- Zavazadla neskládejte nikdy výše než jsou operadla ve vozidle, pokud není vozislo vybaveno oddělující bezpečnostní přepážkou.
- Snažte se zaplnit všechny mezery a pokud možno mějte jednotlivá zavazadla těsně vedle sebe.
- Upevněte náklad nebo použijte neklouzavé rohože.
- Ujistěte se, že viditelnost řidiče není v žádném směru omezena.
- Výstražný trojúhelník a lékárnička musejí být vždy snadno přístupné.
Co je důležité při převážení zavazadel na střeše nebo v nosiči v zadní části vozidla
V případě nedostatečného prostoru můžeme využít střešních boxů nebo zadních nosných rámů. Vždy je však potřeba dbát na řádné uchycení a zajištění nákladu.
- Dbejte na dodržování maximálního povoleného zatížení střechy případně zadního tažného zařízení.
- Nepřekračujte nosnost střešních boxů ani zadních nosičů.
- Na střechu se snažte vždy ukládat spíše lehčí zavazadla.
- Nezapomeňte, že dodatečné zatížení pozmění těžiště vozidla a jeho jízdní vlastnosti.
- Pokud používaný zadní nosič překrývá zadní světla, zajistěte osvětlení na tomto nosiči.
- Během cesty pravidelně kontrolujte, zda jsou nosiče i náklad stále pevně upevněny.
Naše rada: Co dělat, když ztratíte váš náklad
Pokud ztratíte náklad při jízdě, tak co nejdříve zastavte na zpevněné krajnici a zapněte varovná světla. Je-li to nezbytné, varujte řidiče za vámi o překážce. Pro vaši vlastní bezpečnost vždy zůstávejte za postranními svodidly nebo jinou bariérou. Pokud vozidlo před vámi ztratí svůj náklad, je třeba reagovat rychle, ale ne unáhleně: Zapněte výstražná světla, zpomalte a změňte jízdní pruh tak, abyste při tom viděli provoz za vámi. Informujte nejbližší policejní stanici, pokud je třeba zastavit provoz.
Na co musíte myslet při tažení karavanu
Karavan je ideálním řešením pro ty jež mají rádi nezávislost. Pro řízení karavanu a ukládání zavazadel však existují některá pravidla:
- Zavazadla, pokud možno, vždy zajistěte poutacími popruhy nebo pomocí protiskluzové podložky.
- Umístěte těžké předměty na střed a přímo nad nápravu pro zajištění optimální pozice na vozovce a pro zlepšený brzdný účinek.
- Jeďte co nejopatrněji kvůli delší brzdné dráze a sníženému výkonu.
- V případě, že se karavan dostane do smyku nebo začne vybočovat, pomalu uberte plyn a pokuste se udržet vozidlo i karavan na cestě opatrným řízením do protisměru vybočení.
Kdy je nejlepší vyjet
Nevybírejte dobu vyjetí jen podle aktuální dopravní situace, mnohem důležitějším faktorem jsou vaše osobní pocity a preference.
Většina lidí vykazuje nejlepší stav pozornosti během dopoledne a v podvečer (mezi 16. a 19. hodinou). Koncentrace má tendenci klesat odpoledne (od 14 do 16 hodin) a zejména po půlnoci. U delších tras doporučujeme vyrazit co nejdříve zrána a udělat si delší přestávku kolem 14. hodiny. Určitě není dobrým nápadem vyjet na cestu ve večerních hodinách z důvodu nižší úrovně koncentrace a špatné viditelnosti.
Co byste měli znovu zkontrolovat těsně před vyjetím
Ve zmatku při plánování cesty snadno zapomenete na důležité detaily. Než se vydáte na cestu, doporučujeme ještě jednou zkontrolovat následující:
- Zajistili jste správně náklad?
- Máte opěrky hlavy optimálně přizpůsobeny vašim požadavkům a požadavkům cestujících?
- Jsou dětské sedačky pevně přichyceny a mají všichni správně nastaveny a zapnuty bezpečnostní pásy?
- Nezapomněli jste všechny potřebné doklady (pas, víza, řidičský průkaz, cestovní doklady, léky, očkovací průkaz, doklady o zdravotním pojištění, hotovost, kreditní karty atd.)?
- Jste si vědomi všech důležitých pravidel pro jízdu v různých zemích (maximální rychlost, povinnost svícení, povinná výstražná vesta, placené silnice a tunely atd.)?
Jak často byste si měli udělat přestávku
Jak dlouho můžete sedět za volantem závisí především na tom, jak často si uděláte přestávku a jak se při ní budete chovat. Čím déle řídíte bez přestávky, tím pomalejší jsou vaše reakce, čímž stoupá riziko nehody. Naše rada: První přestávku si udělejte nejpozději po třech až čtyřech hodinách a nadýchejte se čerstvého vzduchu. Cestujete-li s dětmi, dělejte častější zastávky. Věděli jste: Vaše křivka výkonnosti mezi 14. a 16. hodinou prudce klesá. Naplánujte si v tomto období přestávku nejméně 30 minut. Vyhněte se těžkým jídlům. Rozložením stravy do celého dne lze předejít únavě.
Tipy, jak udržet náladu vašich dětí
- Naplánujte si pravidelné zastávky tak, aby se děti mohly proběhnout a trochu se uvolnit.
- Věnujte pozornost běžným rutinám dětí a naplánujte si časy pro jejich obvyklé jídlo a spaní.
- Pokud jsou již děti dost velké, zapojte je do plánování cesty, takže mohou pomoci najít nejlepší trasu a sledovat, kam jedete.
- Udržujte zábavu a zájem během cesty hraním jednoduchých her a hádanek týkajících se například místem kudy právě jedete.
- Nezapomeňte, že sluneční clony nebo malé rolety chrání před teplem a přímým slunečním světlem.