Co je nutné udělat před zimní sezónou?
Před odjezdem na dovolenou si nechte své vozidlo ještě jednou důkladně prohlédnout, abyste později nezažili nepříjemná překvapení. Při balení pamatujte na to, abyste vždy měli připraveny sněhové řetězy, lékárničku a varovný trojúhelník. Pokud se do vozidla nevejdou všechna zavazadla, je perfektním řešením střešní box. Díky němu několikrát zvýšíte objem nákladu! Rádi vám poradíme, který model je pro vás ten správný. Dbejte na následující pokyny, které jsou důležité při manipulaci se střešními boxy:
- Střešní box umístěte na střed základního nosiče, aby se hmotnost rovnoměrně rozložila.
- Těžší předměty dobře zajistěte a umístěte je ve středu boxu.
- Dbejte na maximální zatížení střechy vašeho vozidla.
- Doporučená rychlost na dálnici se střešním boxem: max. 130 km/hod.
Jak mám správně jezdit v zimě?
Jízda vozidlem v zimě je v řadě situací velmi náročná a chování při jízdě je nutné přizpůsobit povětrnostním podmínkám:
- Měnící se stav vozovky je častým důvodem nehod, protože stav vozovky je nepředvídatelný (vlhkost, listí, zbytky sněhu, led …). Předejděte nehodě tím, že přizpůsobíte váš styl řízení povětrnostním podmínkám.
- Při jízdě na ledu a na souvislé sněhové pokrývce se snižuje tření pneumatik a brzdná dráha se značně prodlužuje. Proto musíte přizpůsobit rychlost a dodržovat mimořádně velkou bezpečnou vzdálenost. Je nutné zamezit skokovému přidávání plynu/brzdění a neprovádět divoké pohyby při řízení.
- Při rozjezdu na vrstvě sněhu nebudete mít s dobrými zimními pneumatikami na rovině žádné problémy. Ve stoupání je mimořádně důležité rozjíždět se s citem, aby se kola neprotočila. Pokud však přesto budete mít problémy, pokuste se o následující:
- Rozjet se na druhý převodový stupeň s pomalu prokluzující spojkou
- Zvýšit zatížení kol, aby pneumatiky mohly lépe reagovat (vozidla s předním náhonem: ve stoupání se rozjíždět na zpátečku, vozidla se zadním náhonem: do zavazadlového prostoru přidat další náklad).
Co obsahuje kontrola v Bosch Car Service před zimou?
Překontrolujeme vám připravenost pro zimní provoz u vašeho vozidla pomocí moderních zkušebních zařízení. Níže uvádíme nejdůležitější body, na které se zaměříme především:
- Pokud zamrzne kapalina v systému motoru, může dojít k jeho vážnému poškození. Budeme analyzovat vaši chladicí kapalinu, protože ta snižuje bod zamrznutí chladicího systému.
- Stav nabití a kapacita jsou rozhodující pro výkonové schopnosti akumulátoru. Stav nabití kontrolujeme pomocí měrné hmotnosti elektrolytu, kapacitu zjišťujeme pomocí speciálních měřicích zařízení. Starší akumulátory s nižší kapacitou je nutné vyměnit, protože za velkého mrazu již nedokážou poskytovat své služby.
- Kontrolujeme napnutí klínového řemenu, protože pouze dostatečně napnutý řemen pohání také alternátor, který zajišťuje správné nabíjení akumulátoru na cestách.
- Aby vaše zimní pneumatiky byly pro vás bezpečné, kontrolujeme je z hlediska poškození, dostatečné hloubky profilu a tlaku nahuštění.
- V rámci překontrolování osvětlení dbáme především na správné nastavení předních světlometů a nastavení regulace dosvitu.
Jakou výhodu mají zimní pneumatiky?
Při teplotách pod 7 °C již nenabízejí letní pneumatiky dostatečnou přilnavost. Zimní pneumatiky jsou příspěvkem ke zvýšení bezpečnosti, protože jsou vyrobeny ze speciálního materiálu odolného chladu a mají mimořádně hluboký profil.
Osobní automobil s letními pneumatikami zabrzdí z rychlosti 50 km/hod. až po 43 metrech, u osobního vozidla se zimními pneumatikami k tomu stačí 35 metrů! Klesající hloubka profilu a narůstající stáří snižují výkonové schopnosti zimních pneumatik, proto je nutné pneumatiky měnit při zbytkové hloubce profilu 4 mm nebo po 10 letech. Při zakoupení dbejte na odborné poradenství, protože existují velké rozdíly v kvalitě. Zeptejte se nás, rádi vám pomůžeme!
Pokud však při extrémních sněhových podmínkách zklamou i ty nejlepší zimní pneumatiky, tak bude další jízda možná pouze se sněhovými řetězy. Při použití sněhových řetězů dbejte na následující body:
- Velikost řetězů musí odpovídat velikosti pneumatik.
- Uložte si řetězy ve vozidle tak, aby byly připraveny k použití.
- Montujte řetězy vždy na poháněná kola.
- S nasazenými řetězy smíte jet maximální rychlostí 50 km/hod.
Jak mohu pomoci při startování?
Při startování může pomoci každý, přesto je však nutné dbát na určitá bezpečnostní opatření, aby nedošlo ke zkratu:
- Oba akumulátory musí mít stejné napětí, mezi vozidly nesmí být kontakt mezi karosériemi.
- Pomocné startovací kabely je nutné připojovat následujícím způsobem:
- Červenou svorku (A) připojit na plusový pól prázdného akumulátoru.
- Červenou svorku (B) připojit na plusový pól nabitého akumulátoru.
- Černou svorku (A) připojit na minusový pól nabitého akumulátoru.
- Černou svorku (B) připojit na motor nebo kostru karosérie (nepřipojovat na minusový pól vybitého akumulátoru, protože by mohlo dojít k zážehu výbušných plynů v důsledku jisker).
- Nastartovat motor.
- Svorky odpojit v opačném pořadí.
Jak si zajistím správný výhled?
Ať se jedná o mrznoucí déšť, husté sněžení nebo hustou mlhu, je jízda vozidlem v zimě vždy mimořádnou výzvou. O to důležitější je mít vždy dobrý výhled. Přitom vám pomohou následující tipy:
- Koncová světla do mlhy používejte pouze tehdy, pokud hranice viditelnosti je nižší než 50 metrů.
- Při parkování vozidla zakryjte přední a zadní skla izolační fólií.
- Do nádržky ostřikovače naplňte nemrznoucí čisticí kapalinu.
- I ve dne jezděte se zapnutými světly a pravidelně čistěte světlomety.
- Skla a zrcátka zbavte sněhu a ledu.
- Používejte kvalitní stěrače.
Co patří do zavazadlového prostoru?
Když ráno zjistíte, že jsou u vozidla zamrzlá skla i zámek dveří je zamrzlý, tak skutečně přišla zima. Proto by ve vašem vozidle neměly chybět následující věci:
- Škrabka na led, ruční kartáč, skládací lopatka (aby bylo možné auto vyhrabat ze sněhu a ledu).
- Pryžové koberečky (slouží jako zachycovače nečistot a v případě nouze jako pomůcka pro rozjetí).
- Vlněná deka (pro delší stání v dopravní zácpě nebo jako podložka při montáži sněhových řetězů).
- Sněhové řetězy (pomohou vám za obtížných sněhových podmínek).
- Pomocné startovací kabely (nezbytný pomocník v případě nouze).
- Odmrazovač zámků dveří (nesmí být uložen ve vozidle).